Lidia Szeworska, psychodietetyk:
Otóż nazbyt często na odżywianie patrzymy przez pryzmat kalorii. Wartość kaloryczna produktów spędza nam sen z powiek – nie zjem tego, bo to ma aż X kalorii, lepiej unikać tamtego, bo to „bomba kaloryczna”. I teraz uwaga – w odżywianiu NIE O KALORIE CHODZI.
Przede wszystkim, jeżeli chodzi o odżywianie, należy WŁĄCZYĆ MYŚLENIE. Jako naród dopiero rozwijający się preferujemy szybkie, wygodne rozwiązania, niekoniecznie najlepsze dla naszego zdrowia. Jemy bezmyślnie, byle co, byle kiedy, a nawet jeżeli już przejmujemy zdrowe (naszym zdaniem) nawyki żywieniowe – także robimy to bez głębszego zastanowienia, czy rzeczywiście dany sposób odżywiania będzie AKURAT DLA NASZEGO ORGANIZMU najlepszy. Tak jak nie każdemu do twarzy w purpurowym kolorze, tak nie dla każdego jest taki sam sposób odżywiania – wręcz przeciwnie nasz organizm poprzez swoją unikatowość domaga się indywidualnego traktowania.
Obserwując naprędce rzucane rady przez życzliwych i szybką chęć ich stosowania pytających, zaczynam obawiać się o zdrowie obecnych i przyszłych pokoleń. Do tego bombardowanie reklamami, które pogłębiają tylko nasze zagubienie i kierują do automatycznych wyborów. Nie pozwólmy, by ktoś za nas myślał! Coraz większa ilość alergii w społeczeństwie, problemy z płodnością, bądź słabą odpornością dzieci i dorosłych a dodatkowo otyłości u dzieci są jedynie zalążkiem kłopotów jakie nas czekają w przyszłości, o ile nie zmienimy sposobu myślenia o odżywianiu.
Czy wiesz, że coraz częściej przy dość szybkim schudnięciu występuje niedożywienie organizmu, bóle kości, problemy ze wzrokiem? Te objawy nigdy nie są łączone ze schudnięciem, tylko z wiekiem. To błąd! Dla każdego z nas zdrowie jest najważniejsze. Co się dzieje, jeżeli słuchamy osób radzących nam na podstawie „własnego doświadczenia”? Skutki mogą być drastyczne, jak to miało (i nadal ma) miejsce w przypadku diety białkowej – lotem błyskawicy dieta była przekazywana, jako sposób na pewne schudnięcie. Schudnięcie, owszem, ale o tym, jakie dieta sieje spustoszenie w organizmie nikt już nie mówił.
Przypominam - diet mamy tyle, ile dni w roku, a wybieramy te modne. Ostatnio stało się modne ograniczanie kalorii do minimum i dużo ćwiczeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz